middelfart-erhverv.dk

Home Arrangementer Generalforsamling 2025

Kontaktperson

Lokation

Selected Car Collection
Selected Car Collection, Stensgårdvej 11, Middelfart
Kategorier

Dato

13. marts 2025

Tid

17:00 - 19:30

Generalforsamling 2025

Invitation til generalforsamling, lækker forplejning og inspirerende foredrag med Thomas Rathsack
Kære medlem,

Vi har fornøjelsen af at invitere dig til Middelfart Erhvervs årlige generalforsamling, der i år finder sted i de unikke rammer hos Selected Car Collection, Stensgårdvej 11, Middelfart (indgangen til venstre for Shell-tanken) torsdag den 13. marts, kl. 17.00-19.30

Efter den ordinære generalforsamling kan vi med stolthed præsentere et spændende foredrag med Thomas Rathsack, tidligere jægersoldat, forfatter og chefinstruktør i TV 2-programmet “Korpset”.

Thomas tager os med på en fascinerende rejse gennem sin ungdom, hvor han overvandt personlige udfordringer og satte sig mål om at blive optaget i Jægerkorpset. Hans fortælling giver indblik i benhård træning, livet som jægersoldat og ikke mindst, hvordan personlig attitude kan være afgørende for succes. Han deler desuden sine oplevelser fra mere end to år i krig og betydningen af stærkt kammeratskab.

Program:
Kl. 17.00 Generalforsamling med dagsorden:
  1. Velkomst ved formanden
  2. Valg af dirigent
  3. Formandens beretning
  4. Fremlæggelse af regnskab 2024 og budget 2025 til godkendelse
  5. Vedtagelse af kontingent for det kommende år
  6. Valg til bestyrelsen (på valg: Vagn Knudsen, Tue Christiansen og Martin Vesterlund – alle genopstiller)
  7. Valg af revisor
  8. Behandling af indkomne forslag
  9. Eventuelt
Kl. 17.45 Pause og konstituering
Kl. 18.00 Foredrag med Thomas Rathsack
Kl. ca. 18.45-19.30 Netværk, let traktement og forfriskninger

Vigtige oplysninger: Ønsker du at stille op til bestyrelsen, bedes dette meddelt til formand Tue Christiansen på tue@kolster.dk senest d. 10. marts 2025. Kandidater bedes på generalforsamlingen kort motivere deres kandidatur.

Regnskab for 2024 og budget for 2025 finder du på disse links:
• Regnskab for 2024
• Budget for 2025

Indkomne forslag: Bestyrelsen informerer om kommende vedtægtsændringer, som vil blive behandlet på en ekstraordinær generalforsamling senere på året.
Vi ser frem til en hyggelig og inspirerende aften i dit selskab!

Med venlig hilsen
Bestyrelsen for Middelfart Erhverv

TILMELD DIG ARRANGEMENTET HERUNDER

Tilmeld arrangement

Ledige pladser: 91
The ticket is sold out. You can try another ticket or another date.